ZAPRASZAM

ZAPRASZAM

wtorek, 24 czerwca 2014

Mały przewodnik po olejach cz. 2

Cześć Dziewczyny !



    Tak jak obiecałam dziś będzie druga część wpisu o olejach. W dzisiejszym poście postaram się opisać oleje znane jak również te mniej spotykane, jeśli jakiś ominę to bardzo bym prosiła o uzupełnienie ;)
Jeśli jesteście ciekawe to zapraszam do czytania.



Olej z alg ( morszczyn pęcherzykowaty ) - Morszczyn pęcherzykowaty zawiera organiczny jod, potas, alginiany, kwasy tłuszczowe, fukosterol, proteiny, węglowodany (fukoidan) , kwas alginowy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Morszczyn jest składnikiem kremów odchudzających. Działa remineralizująco, przywraca równowagę skórze i odpowiednie nawilżenie. Wykorzystywany jest również w preparatach do usuwania blizn i rozstępów.

Olej z morszczynu wspomaga kurację wyszczuplającą i antycellulitową. Stosuje się go w peelingu oraz wyszczuplającym masażu ciała. Olej z alg może być stosowany samodzielnie lub łączony z innymi składnikami.

Oliwka do ciała - Aplikuje się go nakładając bezpośrednio na lekko rozgrzaną wilgotną skórę po kąpieli. Aby zrobić oliwkę wyszczuplającą, należy olej z alg pomieszać z innymi olejami np.: z pestek moreli, z olejem jojoba czy olejem z pestek winogron. Przykładowe proporcje: olej z alg fucus 40%, drugi olej 30%, trzeci olej 30%.

Aby wzmocnić właściwości antycellulitowe oliwki można dodać olejki eteryczne: cyprysowy włoski, jałowcowy z jagód, grejpfruta białego i różowego, geraniowy Bourbon, rozmarynowy i cynamonowy z liści. Najlepiej dodać 2-5 różnych olejków. Na każde 10 ml oliwki dodajemy 3-5 kropli olejków.

Składnik peelingu - Olej z alg można również używać do peelingu. W tym celu miesza się go z solą morską lub cukrem i olejkami eterycznymi. Przygotowanym peelingiem należy wykonać masaż ciała, szczególnie w miejscach trudnych do odchudzenia (udach, biodrach, pośladkach, brzuchu).

Olej andiroba - jest to żółtawy olej roślinny o gorzkim smaku i lekko orzechowym zapachu. Otrzymywany jest poprzez tłoczenie lub wyciskanie nasion andiroba pochodzących z Brazylii. Zapachem przypomina oliwę z oliwek.
W przemyśle kosmetycznym używany jest bezpośrednio w postaci czystego oleju lub stosowany jako dodatek do kosmetyków przeznaczonych dla skóry wrażliwej i mieszanej. 
Jego działanie : antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, antypasożytnicze, przeciwdziała rakowi, malarii, ukąszeniom owadów.

Olej z orzechów arachidowych (ziemnych) otrzymywany jest z orzechów arachidowych . W postaci tłoczonej na zimno jest przejrzystym, żółtym olejem o intensywnym, orzechowym smaku i zapachu. Rafinowany olej nie ma prawie w ogóle zapachu.
Stosowany w przemyśle kosmetycznym jako czysty olejek do ciała lub do masażu, jako dodatek do kosmetyków, olejków do kąpieli. Mimo iż jest olejem półschnącym, polecany jest (ze względu na swoje właściwości) bardzo suchej skórze, skłonnej do łuszczenia się, a także przy egzemie. Stosowany w maskach do włosów przy łupieżu.  Olej działa na skórę zmiękczająco.

Olej arganowy (Argania spinosa) bogaty w witaminę E i nienasycone kwasy tłuszczowe, odpowiedni do pielęgnacji skóry problematycznej i trądzikowej, ale również wskazany przy cerze suchej, wrażliwej i alergicznej.Olej ten wygładza i napina skórę dojrzałą i działa antyseptycznie na skórę tłustą i trądzikową. Można go więc stosować bez względu na wiek i stan skóry.

Olej z owoców avocado (Persea Americana)dobrze wchłaniany olej, wytłaczany z suchego miąższu owoców avocado. Przenika wgląb skóry, czyni ją gładką i elastyczną, zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy A, B, D i E oraz lecytynę. Przechowywany w chłodzie ma bardzo długą trwałość. Ma naturalny faktor ochronny przed promieniami słonecznymi 3-4.


Olej z pestek arbuza -pomimo dużej zawartości NNKT jest bardzo lekki i delikatny. Dogłębnie odżywia, nawilża, łagodzi podrażnienia i może być stosowany przez osoby o różnych typach cery, a nawet do pielęgnacji delikatnej dziecięcej skóry. Olej z pestek arbuza nie tylko odżywia skórę, ale przywraca blask i piękny wygląd suchym i łamliwym włosom.

Olej z aroni -  stosowany jako przeciwutleniacz, jest przeznaczony dla skóry suchej, wrażliwej, stosowany jako dodatek do olejów do masażu, wygładza skórę, odświeża. W produktach kosmetycznych stosowany jest jako emolient, środek nawilżający, kondycjonujący, zmniejszający przeznaskórkową utratę wody (TEWL) poprzez wzmacnianie bariery lipidowej skóry.

Olej z nasion aronii stosowany jest w produktach anty-aging, przeciwzmarszczkowych, w preparatach po opalaniu, po zabiegach kosmetycznych, peelingach, woskowaniu.

Olej bawłeniany - Olej z nasion bawełny dzięki wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowy (NNKT), szczególnie kwasu olejowego i linolowego bardzo korzystnie działa także na skórę. Regeneruje podrażnioną, suchą cerę. Bez obaw może być stosowany do pielęgnacji cery alergicznej. Regularnie stosowany podnosi odporność na zakażenia, pobudza regenerację nabłonków, działa przeciwalergicznie i przeciwzapalnie. Szybko wnika w głąb skóry i doskonale ją odżywia. Przywraca skórze elastyczność, dlatego polecany jest także do pielęgnacji cery z pierwszymi oznakami starzenia.

Olej brzoskwiniowy - Jest podobny w odczuciu, składzie i zastosowaniu do oleju ze słodkich migdałów i oleju z pestek moreli. Także cechą tych trzech olei jest szybka wchłanialność bez uczucia tłustości. Olej brzoskwiniowy jest polecany do stosowania w kosmetykach dla cery dojrzałej, wrażliwej, podrażnionej. Może być stosowany jako olej bazowy w aromaterapii i masażu. Jako środek zmiękczający jest idealny do wyrobu kremów do twarzy, ciała i pielęgnacji ust.

Olej ten jest lekki zawiera wysoką koncentrację NNKT w tym kwas linolowy (typu omega-6), kwas oleinowy (typu omega-9). Jest podobny w odczuciu, składzie i zastosowaniu do oleju ze słodkich migdałów i oleju z pestek moreli. Także cechą tych trzech olei jest szybka wchłanialność bez uczucia tłustości. 

Olej babassu -masło wytłaczane z orzeszków palmy atalia . Składem podobny do masła kokosowego. Wykazuje duże powinowactwo do naskórka, jego temperatura topnienia zbliżona jest do temperatury ludzkiego ciała czyli łatwo się rozprowadza. Wzmacnia naskórek, łatwo się wchłania, nie powoduje podrażnień. Pełni funkcję środka promieniochronnego.

Olej z czarnuszki siewnej/z kminku czarnego (Nigella Sativa) zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas linolowy, kwas olejowy, kwas alfa-linolenowy, olejek eteryczny, witaminę E. Polecany przy leczeniu alergii, zapaleń skórnych, trądziku i grzybic, hamuje rozwój zapaleń.

Olej z czarnej porzeczkiZaaplikowany bezpośrednio na skórę z łatwością przenika w jej głąb, gdzie zostaje przekształcony min. w hormony prostoglandyny, które działają regulująco, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i ochronnie oraz przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się skóry
.GLA przywraca zaburzona równowagę fizjologiczną skóry, wbudowuje się w ceramidy cementu międzykomórkowego, wzmacnia barierę lipidową naskórka, chroni skórę przed infekcjami, hamuje rozwój alergii i likwiduje stany zapalne. Wpływa również korzystnie na krążenie krwi, a więc i strukturę i wygląd skóry, która staje się bardziej elastyczna i uzyskuje ładniejszy koloryt.
Na brak GLA skóra reaguje zwiększoną podatnością na alergie, nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem naskórka. Skóra staje się sucha i traci elastyczność, co znacznie przyspiesza tworzenie się zmarszczek.

Olej z nasion czarnej porzeczki stosowany jest w leczeniu wszelkiego typu podrażnień skóry, atopowym zapaleniu, egzemy, łuszczycy, świerzbiączce, łupieżu, wypadaniu włosów i łamliwości paznokci.
Wspomaga także leczenie trądziku młodzieńczego.
NNKT, a szczególnie GLA, działają bakterio - i grzybostatycznie, przywracając prawidłowy skład flory bakteryjnej skóry.

Olej z pestek dyni - W przemyśle kosmetycznym stosuje przy każdym typie skóry, ale szczególnie polecany dla skóry suchej, łuszczącej się, pękającej, dojrzałej (wygładza zmarszczki). Używany przeciw rozstępom, jako dodatek w olejkach do masażu, kremów i peelingów. Wykazuje właściwości nawilżające, natłuszczające i wygładzające, dzięki dużej zawartości potasu działa oczyszczająco i rozjaśniająco. Jeśli używany jest jako olej do masażu należy zmieszać go z innym olejem roślinnym (np.słonecznikowym) w proporcjach 1:2.

Olej z dzikiej róży (Rosa Canina) jest olejem schnącym, mimo to jest polecany dla skóry wrażliwej, suchej, dojrzałej oraz ze skłonnością do pękających naczynek, pomaga przy leczeniu trądziku, łuszczyc. Wygładza zmarszczki oraz małe blizny, łagodzi podrażnienia, ma działanie przeciwzapalne, ochronne i regenerujące dzięki wysokiej zawartości kwasu linolowego i kwasu alfa-linolenowego, witaminy A. Dzika róża jest bogata w witaminę C, karotenoidy, flawonoidy, garbniki i witaminy z grypu B. Trudno dostać nierafinowany olej z dzikiej róży, ze względu na krótki termin przydatności oleju (ok. 8-10 tygodni). Najcenniejszy olej z dzikiej róży (Rosa Mosqueta) pochodzi z Chile.

Olejek z drzewa herbacianego - charakteryzuje się niezwykle skutecznym działaniem przeciwbakteryjnym. Zwalcza bakterie, grzyby i wirusy, ułatwia gojenie się ran. Polecany do pielęgnacji skóry trądzikowej. Łagodzi podrażnienia. Stosować go można bezpośrednio na skórę. Zamknięty w dekstrynach jest bardziej trwały i skuteczny.


Olej z nasion herbaty - 100%, można bezpośrednio stosować na skórę. Olej jest odporny na ogrzewanie.
Olej z nasion herbaty ma kolor jasno-żółty, pozbawiony jest zapachu.
Bardzo lekki olej, łatwowchłaniający się. Zawiera do 88% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, ponadto jest cennym źródłem kwasów omega 3, 6 i 9, witaminy E oraz polifenoli. Substancje te są efektywnymi wymiataczami wolnych rodników. Chronią przed promieniowaniem UV. Wzmacniają tkankę łączną skóry i ściany naczyń krwionośnych. Chętnie stosowany w preparatach przeciw starzeniowych.

Olej z jojoby (Simondsia Chinensis/Buxus Chinensis)- pozyskiwany z nasion amerykańskiej rośliny stepowej, służącej od stuleci Indianom jako środek leczniczy; nie jest to tłusty olej, lecz płynny wosk (przechowywany w chłodzie tężeje), ma przyjemny zapach, nie jełczeje, nie jest lepki, posiada dużo witamin, nadaje skórze miękkość i elastyczność, reguluje wydzielanie sebum, doskonale nadaje się do pielęgnacji nie tylko skóry tłustej i trądzikowej, ale również normalnej i suchej. Zawiera skwalen (składnik naturalnego płaszcza tłuszczowego skóry), palmitynami cetylu, który działa natłuszczająco i odżywczo oraz witaminę F. Zapobiega pojawianiu się rozstępów, dodany do innego oleju przedłuża jego trwałość.

Olej jojoba – pochodzi z drzewa rosnącego na pustyni na pograniczu Meksyku i Północnej Arizony. Dzięki swej budowie wykazuje właściwości utrzymania wody, odpowiedniego stanu nawilżenia komórek , chroni skórę przed powstaniem wolnych rodników, głównej przyczyny starzenia się skóry. Zawiera wiele składników mineralnych i naturalnych, witamin. Reguluje nawilżenie skóry i pielęgnuje jej kwaśną warstwę ochronną. 
Może być używany do pielęgnacji skóry wrażliwej. Jojoba pomaga w leczeniu zapaleń skóry, np. łuszczycy. Pomaga przy leczeniu trądziku. Zawiera kwas mirystynowy, skuteczny na zapalenie stawów oraz reumatyzm.

Olej kokosowy (Cocos Nucifera) – używany przy bardzo suchej cerze, świetny jako maseczka dla włosów suchych i zniszczonych. Przy aplikacji czystego oleju na twarz może powodować podrażnienia, wskazane jest przeprowadzenie próby uczuleniowej.

Olej konopny -Olej z konopii, dzięki wysokiej zawartości EFA, wykazuje wybitne działanie odżywcze, immunostymulujace, przeciwalergiczne, regeneracyjne i przeciwstarzeniowe. Wpływa korzystnie na strukturę i wygląd skóry, która staje się bardziej elastyczna i uzyskuje ładniejszy koloryt, a wszelkiego typu podrażnienia i chorobowe stany zapalne (łuszczyca, AZS, egzema) ulegają złagodzeniu.Skład chemiczny oleju z konopii jest bardzo zbliżony do naturalnego tłuszczu ochronnego wydzielanego przez ludzką skórę, dzięki czemu, zastosowany w preparatach kosmetycznych, poprawia gospodarkę lipidami, szczególnie skóry łojotokowej i trądzikowej - łój staje się rzadszy i nie czopuje ujść gruczołów łojowych, co min. zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych.

Olej ten jest łatwo absorbowany przez skórę, charakteryzuje się dobrą rozsmarowywalnością i brakiem nadmiernej tłustości po aplikacji. Dzięki wysokiej zawartości kwasu linolowego wpływa na zwiększoną przepuszczalność naskórka oraz wykazuje zdolność głębokiej penetracji tkanek, co czyni go doskonałym nośnikiem substancji naprawczych i odmładzających, takich jak ekstrakty roślinne czy olejki eteryczne.
Olej z konopii, dzięki bogatej zawartości aminokwasów, wykazuje także korzystne działanie na skórę głowy i włosy (efekt filmogeniczności i substantywności). Zastosowany odżywkach sprawia, że włosy stają się bardziej błyszczące i łatwiejsze w czesaniu.

Olej z krokosza (Carthamus Tinctorius) – nazywany również saflorowym, bogaty w witaminy E i A oraz kwas linolowy. Szczególnie polecany dla skóry tłustej z trądzikiem, mieszanej oraz skłonnej do stanów zapalnych. Źródła naukowe nie podają informacji jakoby olej ten wykazywał działanie likwidujące zbędne owłosienie.

Olej z lnianki siewnej - niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z Lnianki siewnej pomagają w naprawie uszkodzonych komórek, dzięki temu skóra nabiera elastyczności. Polecamy stosowanie oleju z linianki w produktach przeznaczonych dla skóry dojrzałej i delikatnej. Ponieważ olej ten ochrania mieszki włosowe - stosowany jest również w produktach do pielęgnacji włosów. Ze względu na wysoka zawartość naturalnych tokoferoli jest bardzo skutecznym wymiataczem wolnych rodników i zaliczany do środków ''anti-aging'', zwiększa barierową funkcje skóry, zmniejsza utratę wody przez naskórek oraz zwiększa elastyczność skóry.

Olej z matłosza/shea butter (Butyrospermum Parkii) - tłuszcz roślinny otrzymywany z jąder owoców afrykańskiego drzewa orzechowego; składa się w 70% z pewnego rodzaju żywicy, jest dość trwały; pełni rolę stabilizatora w kremach, spełniając jednocześnie zadania ochronne, pielęgnacyjne i kojące. Zawiera naturalną alantoinę, witaminy A i E. Jest pomocny przy dermatozach, trądziku, łuszczycach, nadaje skórze jedwabistą gładkość, polecany do pielęgnacji łamliwych włosów.

Olej makadamia - dużej przydatności w kosmetyce oleju Makadamia decydują zawarte w jego składzie nienasycone kwasy tłuszczowe. Wysoka koncentracja kwasu oleopalmitynowego sprawia, że olej ten jest efektywnym wymiataczem wolnych rodników. Jest odpowiedni dla wszystkich typów skóry ale w szczególności polecany przy suchej, łuszczącej się, wrażliwej i dojrzałej skórze, stosowany przy łamliwych, kruchych włosach. Kwas oleopalmitynowy ochrania skórę w ten sam sposób jak sebum wytwarzany przez skórę człowieka.
Olej dobrze się wmasowuje, szybko wchłania, działa regenerująco, odżywczo, wygładzająco, poprawia wygląd skóry.

Olej migdałowy- należy do najwartościowszych stosowanych w kosmetyce. Zawiera witaminy A i E , dużo NNTK , uczestniczących w regulacji przepuszczalności skóry, dlatego też odgrywa dużą rolę w utrzymaniu jej prawidłowej wilgotności. Dzięki obecności pochodnych kwasu oleinowego i linolowego wpływa łagodząco na podrażnienia, suchość i świąd skóry . Olej migdałowy (Prunus Dulcis) - wytłaczany ze słodkich migdałów, bezwonny i bez smaku; działa łagodząco i pielęgnująco na każdy typ cery; jest dość trwały. Szczególnie polecany do pielęgnacji skóry dziecka. Znajdziesz go w dostępnych w Polsce kosmetykach naturalnych dla dzieci firmy Hipp.

Olej z miodli indyjskiej - Neem (Miodla indyjska). Jej zastosowanie w kosmetyce oparte jest na właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i regenerujących. Olej Neem jest stosowany w mydłach, szamponach, pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustnej. Preparaty zawierające olej stosowane są w pielęgnacji skóry i włosów. Wspomaga leczenie egzem, łuszczycy, grzybic, łupieżu i stanów zapalnych. Stosowany także w przy kruchych paznokciach. Jest olejem nieschnącym. Olej działa antybakteryjnie, łagodzi swędzenie.
Zalecany do skóry suchej, podrażnionej, łuszczącej się i skłonnej do zapaleń.

Olejowe kąpiele włosów (olej z miodli indyjskiej wcierać w skórę i we włosy, potem zmyć łagodnym szamponem): Zalecany do leczenia chorób włosów i skóry owłosionej (łupież, łuszczyca, zapalenie mieszków włosowych)

Olej z pestek moreli -Olej z Pestek Moreli nawilża i wygładza skórę, ogranicza powstawanie zmarszczek. Bardzo dobrze się wchłania. Szczególnie polecany do nakładania na ciało, bezpośrednio po kąpieli (na mokrą skórę). Zapobiega wówczas swędzeniu, pieczeniu i przesychaniu.
Olej ten wyróżnia się ładnym zapachem. Pachnie przyjemnie migdałami i słodkimi morelami. Jest świetną alternatywą dla Oleju Arganowego, polecaną tym, którzy Oleju Arganowego nie stosują ze względu na jego zapach.
Może być stosowany bezpośrednio na wilgotną skórę, oraz jako dodatek do kąpieli, wraz z ulubionym płynem do kąpieli.

Olej morinoga-  jest polecany do stosowania jako środek pielęgnujący włosy – wystarczy na zwilżone włosy nałożyć olej i masować skórę głowy a następnie zmyć olej – w ten sposób czyścimy i nawilżamy skórę oraz włosy. Ze względu na swoje właściwości nawilżające i odżywcze jest chętnie stosowany jako olej bazowy do masaży. Olej Moringa bardzo łatwo się łączy z olejkami eterycznymi, olej ten potrafi związać w sobie najbardziej lotne związki organiczne, Dzięki temu w trakcie masażu cały czas można odczuwać górną nutę olejku eterycznego.
Olej Moringa w produktach do pielęgnacji skóry ułatwia oczyszczanie porów, rozświetla skórę, wygładza zmarszczki i zapobiega wiotczeniu skóry twarzy, oczyszcza twarz, zapobiega powstawaniu wągrów, stabilizuje wydzielanie sebum oraz usuwa efekty zmęczenia skóry.
Olej Moringa posiad ponadto związki antyseptyczne i przeciwzapalne – ułatwia gojenie się skóry po różnych uszkodzeniach (mechaniczne, oparzenia słoneczne, ugryzienia owadów itp.)

Olej z pestek malin - Olej ten szybko się wchłania, jest lekki nie pozostawia tłustego filmu.
Olej jest wspaniałym przeciwutleniaczem, posiada właściwości przeciwzapalne (w większym stopniu niż oleje takie jak awokado, z pestek winogron czy z kiełków pszenicy), przeznaczony dla skóry wrażliwej, stosowany jako dodatek do olejów do masażu, wygładza skórę po woskowaniu, odświeża po opalaniu. W kosmetykach stosowany jako emolient, środek nawilżający, kondycjonujący, wzmacniający lipidową barierę w naskórku (chroniący przed utratą wody).
Ponadto, poza znacznym stężeniem witaminy E olej ten zawierawysoki poziom karetonoidów (witaminy A) nadających mu właściwości pielęgnacyjnych.

Zawarte w oleju kwasy tłuszczowe omega-3 (ALA) i omega-6 (LA)pozwalają zmniejszyć skutki stresu oksydacyjnego w skórze. Kwasy tłuszczowe ALA i LA charakteryzują się szczególnie korzystnym oddziaływaniem na skórę. Działają przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, podnoszą odporność na zakażenia, pobudzają regenerację nabłonków i tkanki łącznej.

Szeroko cytowana, jedna z ostatnich publikacji naukowych  potwierdza, że olej ten posiada właściwości absorbowania promieniowania UV (na poziomie SPF 28 - 50 – tak jak czysty tlenek tytanu). Należy jednak pamiętać, że zastosowanie czystego olejku z pestek malin nie jest równoznaczne z zastosowaniem kremu o zbadanym SPF na poziomie 50, ochrona skóry przed promieniowaniem UV zależy od bardzo wielu czynników – np. od współczynnika absorpcji czy lepkości kosmetyku.  

Olej z ogórecznika lekarskiego - olej z ogórecznika to bardzo ceniony w kosmetyce olej o bardzo wysokiej, na poziomie 18-25%, zawartości jednego z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) - kwasu gamma-linolenowego.Kwas gamma-linolenowy (GLA) ma ogromne znaczenie dla skory. Zdolność organizmu do jego wytwarzania jest ograniczona, ponadto maleje z wiekiem. Zaaplikowany bezpośrednio na skórę z łatwością przenika w jej głąb, działa regulująco, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i ochronnie oraz przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Wpływa również korzystnie na krążenie krwi, a więc strukturę i wygląd skóry, która staje się bardziej elastyczna i uzyskuje ładniejszy koloryt.
Na brak GLA skóra reaguje zwiększoną podatnością na alergie, nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem naskórka. Skóra staje się sucha i traci elastyczność, co znacznie przyspiesza tworzenie się zmarszczek.
Olej z ogórecznika stosowany jest w leczeniu wszelkiego typu podrażnień skóry, atopowym zapaleniu, egzemy, łuszczycy, świerzbiączce, łupieżu, wypadaniu włosów i łamliwości paznokci.
Wspomaga także leczenie trądziku młodzieńczego. 

O wysokiej użyteczności kosmetycznej oleju decydują również zawarte w nim flawonoidy o wlaściwościach antyoksydacyjnych i przeciwrodnikowych, które przeciwdziałają przyspieszonemu starzeniu się skory pod wpływem promieniowania UV.

Olej z oliwek - zawiera liczne istotne dla organizmu kwasy tłuszczowe, polecany dla skóry suchej, źle ukrwionej. Stosowany jako maseczka do włosów oraz jako środek do pielęgnacji paznokci. Ma długi okres przechowywania, około 9-10 miesięcy

Olej z orzechów laskowych - używany jako czysty olejek do ciała lub do masażu (szczególnie do aromatycznych masaży), Dobrze i głęboko wnika w skórę, wzmacniając ściany naczyń krwionośnych oraz przyspiesza regenerację komórek naskórka. Przeznaczony dla skóry z popękanymi naczynkami krwionośnymi, bladej, ziemistej, zmęczonej i wrażliwej. Dla skóry suchej, mieszanej i dojrzałej.Olej wykazuje działanie ochronne, pielęgnujące, odżywcze i lekko tonizujące.

Olej z orzechów makadamia - O dużej przydatności w kosmetyce oleju Makadamia decydują zawarte w jego składzie nienasycone kwasy tłuszczowe. Wysoka koncentracja kwasu oleopalmitynowego sprawia, że olej ten jest efektywnym wymiataczem wolnych rodników. Jest odpowiedni dla wszystkich typów skóry ale w szczególności polecany przy suchej, łuszczącej się, wrażliwej i dojrzałej skórze, stosowany przy łamliwych, kruchych włosach. Kwas oleopalmitynowy ochrania skórę w ten sam sposób jak sebum wytwarzany przez skórę człowieka.Olej dobrze się wmasowuje, szybko wchłania, działa regenerująco, odżywczo, wygładzająco, poprawia wygląd skóry.

Olej z orzechów włoskich - Olej ten  jest bogaty w NNKT. Kwas linolowy który pomaga w regeneracji, tonizowaniu nawilżaniu zniszczonej lub suchej skóry. Zapobiega powstawaniu zmarszczek. Działa przeciwzapalnie, normalizująco, kojąco, przeciwstarzeniowo. Przeznaczony do skóry dojrzałej i wrażliwej. Dobrze penetruje w głąb skóry. Zaliczany do środków promieniochronnych o SPF 3-4.Dobrze się rozprowadza i dosyć szybko wchłania. Wzmacnia odporność skóry wygładza ją, nadaje miękkość i sprężystość.Stosowany w preparatach do pielęgnacji skóry alergicznej, suchej poparzonej słońcem. Pomocny przy łupieżu suchym i swędzącej skórze głowy. W kremach przeciw starzeniowych ''anti-aging''. W produktach dla cery dojrzałej, oraz jako samodzielny olej do masażu.

Olej z nasion pomidora - charakteryzuje się korzystnym oddziaływaniem na skórę, dobrze się wchłania. Działa przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, podnosi odporność na zakażenia, pobudza regenerację nabłonków i tkanki łącznej. Przyśpiesza gojenie ran, oparzeń, odmrożeń, hamuje zmiany zwyrodnieniowe i rogowacenie gruczołów łojowych, zapobiega zaczopowaniu ujść gruczołów łojowych, działa przeciwzaskórnikowo.
Olej z pestek pomidora stanowi doskonałe źródło karotenoidów jak likopen i beta karoten oraz naturalnych tokoferoli. Beta-karoten i inne karotenoidy zwiększają zdolności obronne skóry przeciw infekcjom, napromieniowaniu promieniami słonecznymi i przyśpieszają gojenie drobnych uszkodzeń. Działają przeciwstarzeniowo, przeciwnowotworowo.
Olej z pestek pomidora jest także źródłem flawonoidów, które są silnymi antyutleniaczmi wobec wolnych rodników. Wzmacniają i uelastyczniają naczynia krwionośne zapobiegając ich pękaniu. Olej ten zawiera fitosterole roślinneodpowiedzialne za redukcje ognisk zapalnych, zmniejszające zaczerwienienie, obrzęki, łagodzące swędzenie i ułatwiające gojenie się skóry.
Bogaty jest w aminokwasy - lizynę, która stymuluje procesy regeneracyjne skóry orazmiedź, żelazo, mangan i cynk.

Olej z kiełków pszenicy - Jest stosowany w kosmetykach do cery suchej i dojrzałej, a także do cery mieszanej. Używany jest również do suchych i łamliwych włosów. Działa ujędrniająco i opóźnia procesy starzenia się skóry. Jest olejem dość tłustym więc zalecamy mieszać go z olejem migdałowym, frakcjonowanym olejem kokosowym albo jojobą. W mieszaninie z olejem jojoba tworzy doskonałą mieszaninę uelastyczniającą zwiotczałą skórę albo zapobiegającą np. rozstępom. Z pośród olei roślinnych cechuje się największą zawartością witaminy E.

Olej rokitnikowy - W kosmetyce olej z owoców rokitnika stosuje się w pielęgnacji cery zniszczonej, przesuszonej, łuszczącej się, ze zmarszczkami, wymagającej regeneracji, podrażnionej np. opalaniem, jak również cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym. Jest on zaliczany do składników przeciwzmarszczkowych, chętnie stosowanych w produktach dla cer dojrzałych.
Kolejną istotną cechą oleju z owoców rokitnika wynikającą z wysokiej zawartości karotenoidów, witaminy E oraz polifenoli, jest jego zdolność częściowej absorbcji promieniowania słonecznego z zakresu UVB oraz wysoka aktywność antyoksydacyjna zwalczająca wolne rodniki, co zalicza go do naturalnych filtrów przeciwsłonecznych. Olej z rokitnika jest więc odpowiednim dodatkiem do kosmetyków wzmacniających naturalną ochronę anty-UV.

Dodatkowo olej z rokitnika dzięki intensywnej barwie, dodaje cerze zdrowego kolorytu i może być wykorzystywany do przyciemnienia skóry i nadania jej złocistego odcienia.

Olej z owoców rokitnika wykorzystywany jest również w produktach do pielęgnacji włosów. Zapobiega wypadaniu, działa przeciwłupieżowo oraz poprawia stan samych włosów dodając im połysku.

Olej rycynowy - w kosmetyce, jako odżywka do włosów suchych. Pomaga w odbudowie łamliwych i wypadających brwi i rzęs oraz paznokci i naskórka wokół nich. Jest częstym składnikiem tzw. domowych odżywek.

Olej z róży muszkatołowej - Olej z dzikiej róży jest niezwykle bogaty w NNKT zwłaszcza w kwas linolowy i linolenowy, a także w naturalne witaminy takie jak A i E, które wpływają bardzo korzystnie na procesy regeneracyjne skóry zapewniając jej miękkość i prawidłowe nawilżenie. W pielęgnacji skóry zalecany jest do cer problematycznych, starzejących się o nadmiernie łuszczącym się naskórku, a także wymagających szczególnie troskliwej opieki.

Olej ryżowy - Olej  zawiera kwas oleinowy oraz linolowy, posiada wysokie stężenia antyutleniacza –tokotrienola powstrzymującego powstawanie komórek rakowych, zawiera witaminę E. Znajdujący się w oleju gamma-orynazol działa pobudzająco na skórę, przyspiesza powstawanie nowych komórek, powstrzymuje procesy starzenia się skóry.
Olej ten silnie chroni skórę przed słońcem, zawiera naturalne filtry UV. Olej ryżowy jest bardzo delikatny, bardzo łatwo się wchłania, nie pozostawia tłustego filmu na skórze.

Olej sezamowy - Zaliczany do środków ''anti-aging'', zwiększa barierową funkcje skóry, zmniejsza utratę wody przez naskórek oraz zwiększa elastyczność skóry. Tak jak i inne oleje może być stosowany jako emolient zmiękczający skórę i chroniący ja przez wpływem zewnętrznego środowiska. Olej sezamowy ma właściwości rozgrzewające, odtruwające , reguluje pracę gruczołów łojowych. Oczyszcza skórę z toksyn. Olej sezamowy poprawia krążenie. Zalecany do masażu i produktów kosmetycznych dla cery mieszanej, suchej, zanieczyszczonej, starzejącej się z oznakami złego ukrwienia.Ponieważ olej sezamowy rozgrzewa nie jest zalecany do stosowania przy rozszerzonych naczynkach i przy stanach zapalnych. Olej sezamowy stanowi naturalną ochronę przeciwsłoneczną o faktorze 3-4. Jest używany również do produktów do pielęgnacji suchych włosów i skóry głowy.

Olej słonecznikowy -powszechnie znany, - nadzwyczaj bogaty w lecytynę i witaminy. Zalecany dla skóry tłustej i mieszanej, stanowi niewielką ochronę przed szkodliwym działaniem słońca.
Wzmacnia bariery naskórkowe, doskonale zmiękcza i wygładza skórę. Ma działanie przeciwrodnikowe, przeciwzapalne i normalizujące. Jest jednym z niewielu olejów roślinnych, które nie powodują twprzenia zaskórników.

Olej sojowy - Przeznaczony dla skóry tłustej, mieszanej, ze skłonnościami do łojotoku, zanieczyszczonej i wrażliwej.Stosowany do natłuszczania skóry i włosów. Używany do produkcji kremów, mleczek, olejków, kremów do masażu. Może uczulać osoby uczulone na soję. Dobrze wchłaniany przez skórę, chroni przed utratą wilgoci. Ponieważ jest olejem stosunkowo nietrwałym można stosować go w mieszaninach z bardziej trwałymi olejami w stosunku 1:1.

Olej z nasion truskawki - olej z nasion truskawki jest znaczącym źródłem anty-oksydantów i gamma-tokoferolu, jest cennym źródłem podstawowych nienasyconych kwasów tłuszczowych linolowego, alfa-linolenowego i kwasu oleinowego.
Olej z pestek truskawki stosowany jest w pielęgnacji skóry suchej uszkodzonej i dojrzałej. Także polecany w preparatach Anti-Aging. Jest łatwo wchłaniany przez skórę, działa nawilżająco, ochronnie i odżywczo i lekko ściągająco.
Olej z pestek truskawki zawiera podobnie jak olej z pestek malin kwas elagowy (dimer kwasu galusowego). Związek ten należący do grupy polifenoli posiada właściwości przeciwrakowe, zabezpiecza przed mutacją genów a także jest środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym.

Olej z wiesiołka - stosowany jest zarówno przy skórze suchej, łuszczącej się, atopowej, wrażliwej, dojrzałej (w kremach przeciwzmarszczkowych) jak i tłustej ze skłonnością do zanieczyszczeń. Olej z wiesiołka reguluje wilgotność, przemianę komórkową i pracę gruczołów łojowych, regeneruje, łagodzi swędzenia, poprawia elastyczność skóry.
Kwas gammalinolenowy zapewnia skórze właściwą odporność, a zaaplikowany bezpośrednio w skórę, odmładza ją. Ma również kolosalne znaczenie w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości skórnych (sucha skóra, podrażnienia, egzema, wypryski, łojotokowe zapalenie skóry, niektóre rodzaje łuszczycy itp.).

Olej z pestek winogron - Poleca się go szczególnie osobom, które mają problemy z nadmiernym wydzielaniem sebum, bo olej z pestek winogron poprawia pracę gruczołów łojowych.Jest też naturalnym tonikiem przywracającym skórze właściwe pH, wygląd i strukturę.Pomaga w łagodzeniu i usuwaniu stanów zapalnych oraz wyprysków.Doskonale zamyka pory, odświeża i matowi skórę.
Wyraźnie wygładza ją i wyrównuje koloryt.To jeden z najlepszych środków pielęgnacyjnych dla każdej cery.Cerę normalną utrzyma w świetnej kondycji, a osobom z cerą problematyczną pomoże pozbyć się problemów lub przynajmniej zredukować je do minimum.
Jako dodatek i baza pojawia się w bardzo wielu kosmetykach. Samodzielnie też można go wykorzystać bądź to jako olejek do pielęgnacji i olejowania ciała i włosów, bądź jako bazę lub dodatek do masek i mazideł przygotowywanych własnoręcznie, w zaciszu własnego domu.

Olej śliwkowy - Olej ze śliwki jest bogaty w kwas oleinowy, kwas linolowy, witaminę E, witaminy B i beta-karoten. Jego wspaniałe właściwości nawilżające i doskonała stabilność w połączeniu z bogatym aromatem, tworzy ideał, posiadający szeroką gamęzastosowań.

Używany w formulacjach: balsamów do ust, w środkach nawilżających i zmiękczających skórę, a także szczególnie polecany do pielęgnacji włosów (nadaje włosów połysk). Może być stosowany bezpośrednio na skórę – w stężeniu 100%.
Olej polecany do skóry suchej i podrażnionej, skóry trądzikowej i z innymi zmianami skórnymi, takimi jak łuszczyca (w przypadku cery tłustej zalecane jest stężenie do ok. 20%), w formulacjach anti-aging i redukujących zmarszczki.

Olej tamanu -  (kamani) otrzymywany jest poprzez tłoczenie na zimno owoców drzewa Calophyllum inophyllum rosnącego w Indiach i Madagaskarze.
Olej tamanu zaliczany jest do tzw. bio-olejów, czyli olejów o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) niezbędnych do utrzymania zdrowej i odpowiednio nawilżonej skóry.

Polecany do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej, mieszanej, zanieczyszczonej - sprzyja gojeniu wyprysków, zapobiega tworzeniu zaskórników, łagodzi stany zapalne, redukuje blizny potrądzikowe. W stanie nierozcieńczonym, może być stosowany punktowo na wypryski i blizny. W przypadku codziennej pielęgnacji twarzy zaleca się 20-50% stężenie oleju. Olej można mieszać z innymi naturalnymi olejami roślinnymi np. słonecznikowym .

Odpowiedni dla skóry podrażnionej np. po peelingach kwasami lub po zastosowaniu retinoidów, jako kuracja łagodząca i sprzyjająca regeneracji i formowaniu się nowego, zdrowego naskórka.
- Jako kuracja redukująca blizny i świeże rozstępy skóry
- Polecany w preparatach intensywnie regenerujących dla cery dojrzałej i zniszczonej.
- Jako środek gojący i łagodzący zaczerwienienia, podrażnienia, ból i swędzenie w przypadku ran i uszkodzeń skóry, stanów zapalnych skóry, po oparzeniu posłonecznym, ukąszeniu owadów
- W preparatach stosowanych na dzień o działaniu antyoksydacyjnym, wzmacniającym ochronę anty-UV.
- Do wcierania w owłosioną skórę główy w przypadku łupieżu, łuszczycy, swędzenia, zapalenia mieszków włosowych, łysienia.
- Może być stosowany także na okolice oczu, szyję, dekolt, jak i na całe ciało.

Olej z nasion żmijowca - zyskiwany z nasion żmijowca zwyczajnego(echium vulgare), żółty o delikatnym zapachu. Najważniejsze kwasy to: linolenowy(37%), kwas gamma-linolenowy(11%) i stearydonowy(14%). Olej łagodzi stany zapalne wywołane promieniami UV, napromieniowaniem podczas raditerapii. Stosowany w kosmetykach przeciwzmarszczkowych, wygładzających cerę wrażliwą i suchą, nawilżających. Łagodzi objawy psorasis i egzemy.

Olej Żurawinowy - wykazuje dużą aktywność antyoksydacyjną, jest wymiataczem wolnych rodników, dzięki zawartości naturalnych tokoferoli (tokotrienoli). Zaliczany do środków ''anti-aging'', zwiększa barierową funkcję skóry, zmniejsza utratę wody przez naskórek oraz zwiększa elastyczność skóry.
Olej żurawinowy jako jedyny posiada naturalny stosunek kwasów omega-6 do omega-3 wynoszący 1:1. Taki stosunek jest niezwykle istotny w przypadku absorpcji i wykorzystania niezbędnych kwasów przez skórę. Badania wykazały, że kwasy omega-3 w znaczącym stopniu odżywiają skórę, zaś przy odpowiednim zbalansowaniu z kwasami omega-6 stopień ten zdecydowanie wzrasta. Nie ma drugiego naturalnego oleju, który oferuje równowagę omega-3 do omega-6 1:1. Olej z żurawiny nie tłuści i łatwo penetruje skórę. Zawiera również minerały korzystne dla skóry i włosów, takie jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź, mangan i selen. Olej może przynosić ulgę dla skóry swędzącej, łuszczącej się czy podrażnionej (np. łuszczyca, wypryski). W produktach do włosów olej z żurawiny chroni włosy przed działaniem promieni UV oraz zanieczyszczeniami środowiska. Czyni włosy silniejszymi, chroni ich zdrowie.



Uff reszcie dobrnęłam do końca, muszę Wam powiedzieć , że o istnieniu nie których olei nie miałam pojęcia i pisząc ten post sama dużo się dowiedziałam i znalazłam kilka perełek :)
Na niebiesko zaznaczyłam rzeczy które moim zdaniem mogą pomóc Wam w wyborze .
Uciekam spać, życzę miłej lektury.
Do miłego napisania :)




AnetaB



8 komentarzy:

  1. bardzo fajny i przydatny post. Ja w tym temacie jestem raczej zielona, tym fajniej, że o tym napisałaś. Mogłam się się troszkę do edukować;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się ,że post okazał się przydatny i szczerze polecam wypróbowanie odpowiednio dobranego olejku, potrafią działać cuda;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy post, wiele z tych olei kompletnie nie znałam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również :) , mam już kilku faworytów muszę tylko zużyć olejki Khady które mam.

      Usuń
  4. o oleju z pestek arbuza w życiu nie słyszałam...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest tu kilku takich o których istnieniu nie miałam pojęcia ;)

      Usuń
  5. Ależ się napracowałaś nad tym, fajne zestawienie dla początkujących, którzy szukają "swojego" oleju :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy dodany komentarz.