ZAPRASZAM

ZAPRASZAM

sobota, 2 sierpnia 2014

Zioła i uroda .

Hej Dziewczyny


Dzisiaj będzie o ziołach, które możemy wykorzystać w kosmetyce, jeśli ktoś jest zainteresowany to zapraszam :)



Źródło zdjęcia



Zioła w kosmetyce
Ze względu na pożądane działanie wielu ziół na nasze włosy, paznokcie i skórę, przemysł kosmetyczny obficie czerpie z tego źródła przy tworzeniu różnego rodzaju środków do pielęgnacji ciała. Świeże rośliny lub ich części szybko więdną, toteż do wyrobu kosmetyków używa się przede wszystkim surowca roślinnego w formie wysuszonej. Odpowiednio ususzone części roślin zachowują substancje czynne i znakomicie służą do sporządzania tego rodzaju produktów.
Zioła w kosmetyce występują w różnej postaci. Są składnikami dezodorantów, płynów do kąpieli, pudrów, kremów, szminek, toników, mydeł, szamponów itd. Często sięgając po kosmetyki z drogeryjnych półek, nawet nie uświadamiamy sobie, że powstały na bazie ziół. Możemy całkiem świadomie używać ziół do pielęgnacji swojej urody i poprawy samopoczucia. Wystarczy na przykład dodać do kąpieli napar z rumianku, by złagodzić podrażnienia skóry, kąpiel z udziałem kozłka lekarskiego powinna zrelaksować, natomiast płukanka przygotowana na bazie chmielu wzmocni włosy.

Zioła dla Twojej skóry 

Zioła mają szczególne zastosowanie w kosmetyce przy pielęgnacji skóry. Są zioła, które zmniejszają potliwość, należą do nich między innymi babka lancetowata i dąb szypułkowy. Istnieje też duża grupa roślin, które działają przeciw trądzikowi, zaliczany jest do niej bratek polny i brzoza brodawkowata. Niektóre łagodzą podrażnioną skórę, jak nieoceniony rumianek. Do nacierania głowy przy łupieżu stosuje się skrzyp oraz nasturcję. Innym ziołem używanym do leczenia chorób skóry jest rzepik, którego odwar z suszonych kwiatów dodaje się do kąpieli lub okładów.


Właściwości ziół sprawiają, że działają one na skórę w zróżnicowany sposób. Mogą pobudzać metabolizm komórkowy i wpływać odmładzająco poprzez przyspieszenie tempa procesów regeneracyjnych, poprawić ukrwienie skóry oraz spowodować, że stanie się ona bardziej elastyczna. Przywracają również stan równowagi cerze poprzez regulację wydzielania substancji tłuszczowych. Dzięki zastosowaniu ziół skróceniu może ulec czas potrzebny na wymianę starych komórek na nowe, przez co skóra odzyskuje młody wygląd.

Zioła dla Twoich włosów
Wśród kosmetyków służących do pielęgnacji włosów najważniejsze to: szampony, odżywki, farby, lakiery, płyny do płukania oraz specjalne olejki. Substancje roślinne występują w bardzo wielu tego rodzaju produktach. Kilka najbardziej powszechnych wyciągów stosowanych w kosmetyce, pochodzi m.in. z chmielu, jemioły, lnu, rumianku, cebuli, pokrzywy, brzozy lub dębu. Na przykład płynny wyciąg z „szyszek” chmielu dodaje się do szamponów. Wyciągi z roślin można przygotowywać i stosować również we własnym zakresie. Suszony korzeń łopianu, zawierający olejki lotne, garbniki, śluzy i sole mineralne, używany jest w leczeniu ludowym jako środek na porost włosów.
Zioła do pielęgnacji jamy ustnej
Do kosmetyków z tej grupy należą pasty do zębów i płyny do płukania ust. Ich skład oparty jest na naturalnych substancjach pochodzenia roślinnego, które wykazują działanie dezynfekujące, odmładzające i przeciwzapalne. Wśród substancji o podanych właściwościach znajdują się tymol z tymianku, mentol z mięty, anetol z anyżu, jak również składniki olejku eukaliptusowego, fenkułowego, cynamonowego czy goździkowego. Natomiast płyny do płukania ust zawierają nalewki roślinne m.in. mirrową z balsamowca mirry, ratanową z pastwina trójpręcikowego czy benzoesową ze styraksu. Dość często używany jest również chlorofil, zielony barwnik roślinny. Ponadto można przygotować odwar z rumianku, który służy do płukania ust w razie bólu zębów.

Zioła w perfumach
Perfumy stosuje niemal każdy, ale świadomość z czego są zrobione nie jest już tak powszechna. Przyjemny zapach, którym się charakteryzują te  kosmetyki niejednokrotnie zawdzięczają naturalnym substancjom otrzymywanym z ziół. Do wyrobu perfum stosuje się bardzo dużo różnego rodzaju olejków lotnych zawartych w roślinach. Powszechną praktyką wśród producentów jest wyrób perfum na zasadzie syntezy chemicznej, dzięki której można uzyskać podobną woń.
Perfumy uzyskuje się z czterech rodzajów substancji zapachowych. Są to:
  • substancja podstawowa o najtrwalszym głównym zapachu,
  • substancja nadająca zapachowi określony odcień, wyrazistość,
  • substancja nadająca głównemu zapachowi jego wyjątkowy charakter,
  • utrwalacz, czyli stabilizator.

Jedną z najstarszych i powszechnie znanych roślin leczniczych i kosmetycznych jest rumianek pospolity. Obecnie stosuje się rumianek do produkcji kremów, szamponów, mleczka kosmetycznego i lotionów. Jego odwar służy do płukania ust w razie bólu zębów oraz używany jest do wewnątrz przy zaburzeniach trawienia. Również w dermatologii rumianek znajduje zastosowanie do okładów i kąpieli w różnych chorobach skóry.
Innym zielem używanym do leczenia chorób skóry jest rzepik. Odwar z suszonych kwiatów dodaje się do kąpieli lub używa do okładów.
Suszony korzeń łopianu zawiera olejki lotne, garbniki, śluzy i sole mineralne. Stosuje się go w leczeniu ludowym jako środek na porost włosów.Inną rośliną, którą z powodzeniem stosuje się w kosmetyce, jest chmiel. To znane powszechnie pnącze jest uprawiane dla szyszkowatych owocostanów używany w produkcji piwa, rośnie też dziko w zaroślach nad brzegami rzek. Szyszki zawierają nie tylko lupulion, który nadaje piwu charakterystyczny gorzkawy smak, ale również olejek lotny, garbniki i hormony (estrogeny). W kosmetyce odwar z „szyszek” służy do łagodzenia podrażnień skóry i w tym celu może być dodawany do kąpieli. Płynny wyciąg z „szyszek” chmielu dodaje się do lotionów do twarzy i włosów oraz do szamponów. Estrogeny wpływają dodatnio na procesy metaboliczne zachodzące w skórze i uważa się, że działają na nią odmładzająco.

Do pielęgnacji urody stosuje się rośliny w różnych postaciach. Oczywiście najlepiej byłoby używać świeżego soku roślinnego, ponieważ zawiera on substancje czynne w najaktywniejszym stanie. Niestety szybko traci on swoją wartość i dlatego rzadko jest stosowany w produkcji kosmetyków. Można go natomiast używać w salonach kosmetycznych, a przede wszystkim do domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobre efekty daje świeżo wyciśnięty sok z marchwi, ogórka, pomidora i cytryny; nawilża i wzmacnia skórę, która staje się bardziej elastyczna, a przy systematycznym stosowaniu – delikatniejsza, odświeżona i piękniejsza. Świeże rośliny lub ich części szybko więdną, toteż przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny używa surowca roślinnego w formie wysuszonej.

Odpowiednio ususzone części roślin zachowują substancje czynne i służą do sporządzania naparów lub odwarów. Napar uzyskuje się zalewając zioła przegotowaną gorącą wodą. Odwar natomiast otrzymuje się przez zalanie ziół wodą o temperaturze pokojowej i ogrzanie do temperatury 90 stopni, którą utrzymuje się przez 30 minut. Zarówno napary, jak i odwary należy przed użyciem przecedzić przez drobne sitko.


    Niewiele osób wie, za co które rośliny są odpowiedzialne, w czym mogą pomóc. A przecież niektóre mogliśmy i nadal możemy sami zebrać, zasuszyć i wykorzystać. Postanowiłam zebrać i bardzo krótko scharakteryzować działanie najpopularniejszych roślin. Być może przyda się to tym, którzy postanowią ciepłym popołudniem wybrać się na spacer. Jeżeli nie będzie już okazji do zbierania ziół to może przynajmniej dowiemy się na co wpływa krem, szampon lub tonic, którego używamy, a w swoim składzie ma wyciąg z przedstawionych poniżej roślin.

Rośliny stosowane do kremów i płynów:
Aloes - sok z liści ma działanie łagodzące i gojące.
Awokado - znakomita odżywka dla skóry z dużą zawartością witamin A i E.
Bez czarny (kwiat) - dobry tonik dla każdej cery, zwłaszcza starzejącej się i ziemistej. Zmiękcza skórę i wygładza zmarszczki, wybiela piegi i łagodzi oparzenia słoneczne.
Bluszcz - łagodzi oparzenia słoneczne, powoduje rozchodzenie się pęcherzy wodnych i toksyn w terapii przeciw cellulitis.
Cytryna - środek ściągający, który przywraca skórze naturalną równowagę kwasową.
Fiołek - łagodny środek ściągający.
Krwawnik pospolity - gojący i oczyszczający środek ściągający.
Kwiat pomarańczy - świetny środek tonizujący, uważa się, że przywraca skórze barierę kwasową. Regeneruje suchą cerę i uszkodzone naczynia włosowate.Lawenda - gojąca i łagodnie oczyszczająca do każdej cery.
Lipa (kwiat) - oczyszcza i zmiękcza skórę.
Łubin (nasiona) - oczyszcza pory i odświeża, zalecany do cery tłustej.
Macierzanka (tymianek) - oczyszcza, pobudza, łagodzi.
Mięta pieprzowa - środek stymulujący ściąganie skóry, rozjaśnia cerę.
Mniszek lekarski - zawiera środek zmiękczający, stosowany do płynów oczyszczających do suchej i starzejącej się cery.
Nagietek lekarski - gojące zioło do szorstkiej, zniszczonej skóry.
Ogórecznik - dobry do suchej, wrażliwej skóry.
Ogórek - środek oczyszczający i tonizujący, uśmierzający i gojący.
Pietruszka - środek przywracający suchej i wrażliwej skórze równowagę.
Pokrzywa - dobrze oczyszcza, stosowana zwłaszcza do cery tłustej.Rojnik - gojące, zmiękczające zioło, dobre zwłaszcza do suchej, wrażliwej cery.
Rozmaryn - wzmacniający, tonizujący i antyseptyczny, wzmaga krążenie i oczyszcza głęboko skórę.
Rumianek - łagodne, łagodzące zioło, które również zmiękcza i wybiela skórę.
Szałwia - oczyszcza, stymuluje ściąganie i zamyka pory.
Żywokost - łagodzące i gojące zioło, przyśpiesza odnowę komórek. Dobry do szorstkiej i zniszczonej skóry.


Zioła do kąpieli leczniczych:
Odprężające: chmiel, jaśmin, kozłek lekarski, lipa, rumianek, więzówka.
Pobudzające: bazylia, bluszcz, eukaliptus, fenkuł, lawenda, liść laurowy, melisa, mięta, rozmaryn, sosna, szałwia, tymianek, wrotycz pospolity.
Gojące: krwawnik pospolity, mięta zielona, nagietek, przywrotnik, rojnik, żywokost.
Tonizujące: liść czarnej porzeczki, mniszek lekarski, pokrzywa, stokrotka.


Zioła do parówek:
Oczyszczające: kwiat lipy, pokrzywa.
Pobudzające krążenie: pokrzywa, rozmaryn.
Uśmierzające i oczyszczające: awenda, melisa, mięta okrągłolistna i zielona, płatki róży, rumianek, trybula, tymianek.
Do tłustej cery: bodziszek cuchnący, łubin (zmiażdżone nasiona), krwawnik, kwiat nagietka, skrzyp, szałwia.Do cery suchej, wrażliwej: chaber bławatek, fiołek pachnący, ogórecznik, pietruszka, prawoślaz lekarski, szczaw.
Do starzejące się lub ziemistej cery: czarny bez (kwiaty), koniczyna łąkowa (kwiaty i liście), mniszek lekarski, wrotycz (kwiaty i liście).

Zioła do pielęgnacji włosów:
Do włosów suchych: korzeń łopianu, żywokost, kwiat czarnego bzu, prawoślaz lekarski, pietruszka, szałwia, pokrzywa zwyczajna.
Do włosów tłustych: nagietek, skrzyp, sok z cytryny, melisa, lawenda, mięta, rozmaryn, krwawnik pospolity.
Przeciw łupieżowi: łopian, rumianek, czosnek, cebula, pietruszka, rozmaryn, pokrzywa zwyczajna, macierzanka.

Cera sucha
Jest bardzo delikatna, cienka, o barwie różowożółtej, skłonna do łuszczenia się i wszelkiego rodzaju podrażnień, niezwykle wrażliwa na wiele czynników atmosferycznych (silny mróz, wiatr, długotrwałe nasłonecznienie). W związku z tym powinna być otoczona szczególnie troskliwą opieką. Trzeba pamiętać, że cera tego rodzaju, bezprawidłowego i regularnego pielęgnowania, będzie po prostu szybko starzeć się. Ważnym momentem jest również prawidłowy dobór kosmetyków, gdyż często może wystąpić uczulenie na pewne substancje w nich zawarte.
Myć należy twarz dwa razy dziennie ciepłą, koniecznie przegotowaną wodą używając delikatnego (dziecinnego) mydła. Stosować kremy wyłącznie nawilżające, które pozwalają na utrzymanie naturalnej wilgotności skóry. Uzupełnieniem pielęgnacji tego typu cery są oczywiście maseczki ziołowe, które mają działanie wybitnie łagodzące i wygładzające oraz wzmacniające.

Maseczka ochraniająca
Nasienia lnu łyżkę, liścia rozmarynu i kwiatu rumianku łyżeczkę, zmieszać, zalać zimną przegotowaną wodą do konsystencji papki. Nałożyć na twarz. Zmywać watą zmoczoną chłodną przegotowaną wodą. 
Z gotowych maseczek ziołowych można z powodzeniem stosować:
Dla cery bardzo suchej (nasienie lnu, kwiat rumianku, korzeń mydlnicy, owoc kopru, dekstryna).
Dla cery suchej (nasienie lnu, kwiat rumianku, ziele krwawnika, korzeń mydlnicy, mąka ryżowa).
Dla cery suchej, łuszczącej się (nasienie lnu, kwiat rumianku, ziele lebiodki, dekstryna).
Przy podrażnieniu skóry (mąka pszenna, kwiat rumianku,
dekstryna).
Przy cerze suchej korzystnie działają maseczki, których celem jest odżywienie i wzmocnienie skóry twarzy.
Maseczki odżywcze-witaminowe
  1. Owoców lnu dwie łyżki zalać szklanką wody, gotować przez pół godziny. Ostudzoną papkę nałożyć dokładnie na twarz i przykryć podwójną warstwą gazy nasyconej naparem z kwiatu rumianku lub z kwiatu lipy (kompres). Zmywać po 20 minutach.
  2. Żółtko jaja wymieszać dokładnie z 2 łyżkami oliwy z oliwek, dodać łyżeczkę twarogu. Nałożyć kompres jak wyżej.
Kompresy ziołowe zapobiegają nadmiernemu ściąganiu skóry przez maseczkę, a jednocześnie mają właściwości nawilżające.
W okresie letnim polecane są również maseczki owocowe oraz nalewki wzmacniające (z dużą zawartością witaminy C). Z owoców stosujemy również pokrojone w plasterki ogórki lub pomidory, które po umyciu twarzy kładziemy na czole, policzkach i brodzie. Podobnie postępujemy z truskawkami, malinami, poziomkami po ich rozgnieceniu.

Nalewka owocowa
Soku poziomkowego i ogórkowego po pół szklanki zalać szklanką spirytusu. Przyrządzić i stosować jak wyżej.
Maseczka owocowa (dla cery bardzo suchej)
2 truskawki i kilka malin dokładnie utrzeć na gładką masę dodając żółtko jaja, łyżeczkę miodu i odrobinę mąki kartoflanej. Stosować 2—3 razy w tygodniu.

Skóra tłusta
pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania, czyli ok. 12 roku życia. Problem tłustej skóry utrzymuje się przez lata, zanikając wraz z nadejściem starości. Zbyt aktywne gruczoły łojowe, pobudzone poprzez zmiany hormonalne, sprawiają, że cera błyszczy się, pojawiają się zaskórniki i rozszerzone pory . Skóra jest gruba i najczęściej źle ukrwiona. Często na jej podłożu rozwija się trądzik pospolity, który stanowi poważny problem dermatologiczny.

Główną zasadą, której warto trzymać się przy pielęgnacji cery tłustej to nie stosowanie środków nadmiernie odtłuszczających skórę. Im bardziej staramy się doprowadzić do wysuszenie skóry i mocnego odtłuszczenia, tym bardziej pory reagują nadprodukcją łoju.
Zbyt agresywne środki myjące niszczą płaszcz wodno-lipidowy skóry i naruszają naturalna florę bakteryjną i właściwy odczyn skóry, co może prowadzić do powstania trądziku.
Celem pielęgnacji cery tłustej jest regulacja działania gruczołów łojowych i zapobieganie zatykaniu porów i tworzeniu się zanieczyszczeń.
Głównym problemem cery tłustej są jej rozszerzone pory, czasami bardzo widoczne, które wyglądają nieestetycznie, sprawiając wrażenie, że powierzchnia skóry jest nierówna i „podziurkowana”. W niwelowaniu tego typu problemów skórnych polecane są kosmetyki naturalne z ziołami zawierającymi garbniki, które działają ściągająco na pory skórne np.szałwia lekarska, oczar wirginijski i herbata.

Warto również stosować zioła o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym np. skrzyp polny, fiołek trójbarwny,macierzanka piaskowa, tymianek,rozmaryn, kwiat lipy,głóg pospolity i oczar.
Maseczki ziołowe
Garść ziół zalewamy odrobiną gorącej wody i mieszamy całość, w celu uzyskania papki. Maseczkę nanosimy na oczyszczona skórę twarzy i przykrywamy jałową gazą. Po 20 minutach zmywamy twarz ciepłą wodą.

Działanie:
Ciepła maseczka ziołowa rozpulchnia skórę i otwiera pory. Pozwala na usunięcie zanieczyszczeń skóry, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia skóry.

Stosowanie: 2-3 razy w tygodniu.
Parówki ziołowe
Garść ziół wsypujemy do miski i zalewamy wrzątkiem. Nachylamy oczyszczona twarz nad parą i przykrywamy głowę dużym ręcznikiem tak, by para nie uciekała. Po ok. 10 – 15 minutach osuszamy twarz papierowym ręcznikiem.

Stosowanie: 1 raz w tygodniu.

Działanie:
Para rozszerza pory i uwalnia zanieczyszczenia. Olejki lotne z ziół działają odkażająco i przeciwzapalnie.
Toniki ziołowe
Hydrolat z ziół, zwłaszcza z lawendy jest doskonałym tonikiem do cery tłustej składającym się w 100% z naturalnych składników pochodzenia roślinnego. Hydrolat otrzymany jest w wyniku destylacji kwiatów lawendy wąskolistnej.

Stosowanie: Preparatem przemywamy twarz za pomocą nasączonego wacika.

Doskonałym preparatem ziołowym do stosowania na zmiany trądzikowe jest olejek eteryczny z drzewa herbacianego. Preparat działa silnie przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i antygrzybiczo. Jest jednym z niewielu olejków eterycznych, który można stosować bez rozcieńczania bezpośrednio na skórę.


AnetaB

8 komentarzy:

  1. Bardzo się liczę ze zdaniem wszystkich czytelników, dziękuję :-*

    OdpowiedzUsuń
  2. kolejny bardzo ciekawy i przydatny post ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przydatny wpis, ja zioła najczęściej stosuje w postaci płukanek na włosy:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Idealne przypomnienie o ziołach i to tym wszystkim o czym mówili u mnie na zajęciach.

    OdpowiedzUsuń
  5. Stworzyłaś wspaniałe kompendium wiedzy na temat ziół:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzięki dziewczyny :)
    Wasze zdanie bardzo się dla mnie liczy a każdy zostawiony komentarz niezmiernie mnie cieszy :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy dodany komentarz.