ZAPRASZAM

ZAPRASZAM

piątek, 11 lipca 2014

Pielęgnacja okolic oka .


Hej Dziewczynki.

Żródło



     Kochane moje nie wiem czy wiecie ale mrugamy powiekami aż  około 10 tysięcy razy dziennie. Zaciskamy oczy, śmiejemy się. A skóra wokół oczu jest cienka i delikatna.

   
 Natychmiast zabierzmy się więc za jej pielęgnację. W dzisiejszym wpisie przygotowałam dla Was co nie co o pielęgnacji skóry wokół oczu, jest ona bardzo delikatna i musimy zająć się nią wyjątkowo.

    Skóra wokół oczu jest cieniutka, gdyż zawiera niewiele gruczołów łojowych i potowych, co wyjątkowo naraża ją na wysuszenie. Delikatna, bo włókna kolagenowe i elastynowe są tu słabsze niż w innych miejscach. Poza tym krew w naczyniach krwionośnych krąży wolniej i gorzej zaopatruje skórę w substancje odżywcze, a na dodatek zawiera ogromną ilość mastocytów - komórek odpowiedzialnych za reakcje alergiczne. Na jej nadaktywność pracują aż 22 mięśnie, które rozciągając i ściągając tkanki, tworzą mimiczne zmarszczki. Dlatego okolice oczu należy traktować ze szczególną troską, przede wszystkim chronić przed słońcem (kremami z filtrami i okularami przeciwsłonecznymi). Urody dodaje jej zdrowy tryb życia, unikanie alkoholu, papierosów, klimatyzacji. Wymaga odpowiedniej dawki snu i świętego spokoju, ponieważ stresy przyspieszają proces starzenia. Oczy nie powinny być przepracowane, dlatego dawkujmy czas spędzany przed komputerem lub telewizorem i odpowiednio ustawiajmy oświetlenie podczas czytania.

Demakijaż absolutnie konieczny
Pierwszym krokiem w pielęgnacji oczu jest wieczorny demakijaż. Zanim udamy się spać, musimy dokładnie usunąć tusz i cienie do powiek. Nie należy ich jednak zmywać wodą z mydłem, ponieważ w ten sposób nie tylko nie usuniemy całkowicie niektórych kosmetyków, ale na dodatek podrażnimy spojówki i wysuszymy skórę. Makijaż usuwamy preparatami w postaci delikatnych emulsji lub płynów przeznaczonych specjalnie do demakijażu oczu. Jedną ręką przytrzymujemy skórę w okolicach skroni lub pod brwią, drugą nanosimy na powiekę preparat i za pomocą wacika zmywamy go ruchem okrężnym, od kącika wewnętrznego ku zewnętrznemu. Oko w tym czasie powinno być zamknięte, ale nie zaciśnięte.

Pielęgnacja oczu to nie tylko demakijaż i okłady to również przemywanie oczu . Potrzebny do tego jest specjalny kieliszek z zaokrąglonym brzegiem (dostępny w aptece) oraz sól fizjologiczna lub napar z ziół.
Do przemywania oczu można stosować :
• Herbatkę z kopru włoskiego ( rozjaśnia spojrzenie ożywia zmęczone oczy)
• Herbatkę pietruszkową (ożywia i oczyszcza oczy)
• Herbatkę z arniki (polecana przy stanach zapalnych)
• Herbatkę z bławatka (polecana przy stanach zapalnych)
• Herbatkę z lipy (ma działanie osłaniające kojące zwęża naczynka)


Zatrzymać wskazówki czasu
Czas odciska swoje piętno najszybciej na skórze wokół oczu. Powstające tu zmarszczki są jak wskazówki zegara biologicznego pokazujące wiek kobiety. Najczęściej zaczynają być widoczne około trzydziestki, ale krem pod oczy warto sobie zafundować już na 20 urodziny. Im wcześniej zaczniemy go używać, tym później pojawią się kurze łapki. Po ukończeniu 20 lat wystarczy raz dziennie nakładać na powieki lekki żel nawilżający. Po 25 roku życia stosujemy już go rano i wieczorem. Około 30 roku życia potrzebne będą kosmetyki zawierające liposomy, ceramidy, elastynę czy kolagen. Preparaty stosowane przez kobiety po czterdziestce zawierają aktywne składniki walczące z wiotczejącą skórą, spłycające zmarszczki głębokie i niemal całkowicie usuwające płytkie.

Istotnym elementem działania preparatów pielęgnacyjnych przeznaczonych do skóry wokół oczu jest skład preparatów.
W ich recepturach chętnie wykorzystywane są właściwości witamin. I tak witamina F reguluje gospodarkę wodno-tłuszczową, zapewniając odpowiednie i długotrwałe nawilżanie, folacyna stymuluje wzrost komórek skóry, witamina E chroni przed wolnymi rodnikami, zaś witamina C rozjaśnia cienie pod oczami, stymuluje syntezę kolagenu, wygładza drobne zmarszczki.

Spośród surowców tego segmentu na szczególną uwagę zasługuje D-pantenol. Jest to prowitamina witaminy B5, czyli kwasu pantotenowego, należącego do grupy witamin B, bez których nie mógłby prawidłowo przebiegać cykl przemian metabolicznych komórek. Związek ten łatwo penetruje warstwę rogową. Działa przeciwzapalnie, przyspieszając gojenie i łagodząc podrażnienia skóry. Aktywizuje podziały komórek naskórka, podwyższa wilgotność skóry, uelastycznia ją. D-pantenol chroni skórę przed skutkami nadmiernego działania promieni UV, zmniejsza rumień oraz łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia. Stosowany w połączeniu z witaminą C rozjaśnia skórę.Do częstych składników preparatów do oczu należy także alantoina. Jest to pochodna mocznika, działająca regenerująco, przyspieszająca odnowę i ułatwiająca gojenie uszkodzonego naskórka. Wykazuje ona silne właściwości łagodzące i kojące. Zmniejsza pieczenie i zaczerwienienie skóry wrażliwej na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Wykazuje działanie nawilżające, powoduje wygładzenie i zmiękczanie skóry. Preparaty z alantoiną polecane są do pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do uczuleń i podrażnień.

Bardzo chętnie wykorzystywane są także różnorodne ekstrakty roślinne. Ważnymi układami tego segmentu są działające łagodząco i nawilżająco wyciągi z rumianku, aloesu czy nagietka. Układy pozyskiwane z kasztanowca, lipy, cyprysa, kokoryczki uelastyczniają naczynia krwionośne, zapobiegają ich kruchości i pękaniu, redukują obrzęki. Do cenionych surowców należą ekstrakty ze świetlika, szałwii, pietruszki czy arniki, które także zapobiegają powstawaniu obrzęków, ale również wyraźnie rozjaśniają cienie pod oczami.

Na szczególną uwagę zasługuje ekstrakt z bławatka, stanowiący bogate źródło flawonoidów, soli mineralnych, kwasów organicznych i witaminy C. Surowiec ten działa kojąco, przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia. Polecany jest do skóry wrażliwej, szczególnie właśnie okolic oczu. Ważnym składnikiem preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry wokół oczu jest także ekstrakt bluszczu, który w wyraźny sposób poprawia mikrokrążenie, przyspiesza metabolizm komórkowy, wygładza skórę, chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Pojawia się w nich również łagodzący i zmniejszający podrażnienie oka wyciąg z siemienia lnianego czy też ekstrakt z ryżu, które 
ujędrniają, działają przeciwzmarszczkowo, poprawiają napięcie skóry okolic oczu.

Z kuchni do łazienki.
Substancjami chętnie wykorzystywanymi w recepturach preparatów do pielęgnacji oczu są ekstrakty pozyskiwane z herbaty i kawy. Obfitują one w alkaloidy purynowe, oraz polifenole, które zapewniają im silne działanie antyoksydacyjne. Surowce te wzmacniają system odpornościowy oraz chronią komórki skóry przed wolnymi rodnikami powstającymi w wyniku działania promieni słonecznych oraz szkodliwych czynników środowiskowych.

Ostatnio wprowadza się do receptur także wyciąg z kakao, które zawiera witaminy A, E, F, magnez oraz kompleks substancji pobudzających w skórze produkcję beta-endorfin, poprawiających samopoczucie skóry.

Do ważnych składników preparatów do pielęgnacji oczu zaliczana jest wydzielana z surowców roślinnych, między innymi z ziaren kawy czy guarany, kofeina. Jest to związek z grupy alkaloidów purynowych, który stymuluje przemianę materii, a także przyspiesza efekt drenażu tkanek. Poprawia on mikrokrążenie krwi w tkankach skóry, zwiększa jej sprężystość. Kofeina wykazuje działanie detoksykujące, antystresowe, rozjaśniające skórę. Często pojawia się w składzie preparatów do pielęgnacji oczu, które zmniejszają obrzęki oraz rozjaśniają pojawiające się w tych miejscach cienie. Działa ona ponadto przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Cienie i zmęczenie
Sine obwódki pod oczami mogą pojawić się na skutek złej diety, wyczerpania, niewyspania, choroby, zbyt długiej pracy przy komputerze lub czytania przy słabym oświetleniu. Sieć naczyń krwionośnych jest na powiece dolnej wyjątkowo krucha. Kiedy naczynia utracą zdolność rozszerzania się i kurczenia, cyrkulacja krwi staje się utrudniona. Zawierająca mniej tlenu, ciemniejsza krew zaczyna przeświecać przez cieniutki naskórek. Wtedy pojawia się pod oczami sine lub niebieskawe zabarwienie. Najlepszym sposobem na zwalczenie tego problemu jest zdrowy tryb życia. Kosmetyki mogą jedynie być środkiem wspomagającym. Znajdujące się w nich składniki, np. miłorząb japoński, zielona herbata, arnika, wzmacniają naczynia krwionośne i usprawniając krążenie krwi likwidują zastoje. Ponadto zawarte w kremach substancje załamują światło i optycznie rozjaśniają cienie.

Spędzamy sen z powiek
Opuchlizna górnych i dolnych powiek to nie tylko oznaka bujnego życia towarzyskiego. Często wskazuje na stany wyczerpania, zaburzenia krążenia czy choroby nerek. Najczęściej jednak powstaje na wskutek zaburzenia krążenia płynu limfatycznego. Kiedy limfa krąży wolniej, produkty przemiany materii zamiast przepływać do naczyń chłonnych, gromadzą się w tkance podskórnej. W ten sposób tworzą się pod oczami "worki". Proces ten nasila się w nocy, kiedy naczynia limfatyczne, jak i cały organizm, odpoczywają. Przyczyną porannego puchnięcia mogą być również kremy stosowane na noc. Jeżeli preparat został wklepany zbyt blisko powiek, może dotrzeć do brzegu oka i je podrażnić. Przepływ limfy usprawnimy rezygnując z płaskiej poduszki. Śpiąc z lekko uniesioną głową zapobiegniemy gromadzeniu się toksyn. Rano możemy również wykonać delikatny masaż. Dolną powiekę lekko uciskamy lub opukujemy opuszkiem palca od wewnętrznego kącika oka ku skroniom. Pomoże nam również chłodny kompres z niegazowanej wody mineralnej albo ziół. Preparaty pod oczy zmniejszające obrzęki działają jak delikatny drenaż limfatyczny. W ich skład wchodzą między innymi substancje pobudzające mikrokrążenie takie jak kofeina czy wyciągi roślinne np. z kasztanowca lub miłorzębu japońskiego. Kosmetyki pod oczy możemy trzymać w lodówce, nakładając lekko schłodzony preparat sprawimy ulgę powiekom.


Widzicie kochane , że trochę tego jest ale czego się nie robi żeby zachować młody wygląd na dłużej :). Ja przykładam szczególną uwagę do pielęgnacji tej najbardziej wrażliwej partii naszej twarzy, kremy nawilżające pod oczy zaczęłam stosować już ładne parę lat temu, zaraz po magicznej dwudziestce :). Robię to regularnie rano i wieczorem i czasami w ciągu dnia jeśli pojawi się uczucie ściągnięcia.
Obecnie moja pielęgnacja wygląda tak ,że na samym początku aplikuję serum Flavo C , zawarta w nim witamina C jak się pewnie orientujecie stymuluje syntezę kolagenu, czekam jakieś piętnaście minut żeby dobrze się wszystko wchłonęło i aplikuje krem, w tej chwili jest to kosmetyk od Yves Rocher , którym jestem zachwycona zresztą, kremik jest z serii Riche Creme i jest  o działaniu przeciwzmarszczkowym, idealny dla suchej, dojrzałej cery.
Oto co zawiera :
30 drogocennych olejków roślinnych :
· 10 olejków bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe pomocnych w regeneracji skóry: ze słonecznika, kukurydzy, krokosza, lnianki, róży muscat, winogron, brzoskwini, orzecha włoskiego, moreli, wiesiołka
· 10 olejków bogatych w witaminę A i E oraz składniki niezbędne do ochrony skóry przed starzeniem: palmowy, rzepakowy, kokosowy, pistacjowy, z orzecha laskowego, awokado, bawełny, orzecha nerkowca, ryżu, pszenicy
· 10 olejków bogatych w skwalen, woski i sterole nadające skórze miękkość: z makadamii, oliwek, arganowy, z owoców Gevuina avellanami, z rośliny limnanthes, z jojoby, rycynowy, z andiroby, kamelii, mango.
Jak same widzicie skład bardzo bogaty, nie długo będzie pełna recenzja.

To byłoby tyle na dziś, pozdrawiam Was ciepło i życzę słonecznego weekendu bo u mnie pogoda niestety się popsuła :/
A jak z pielęgnacją okolic oka u Was ? Macie już swoich ulubieńców czy jeszcze nie nadszedł ten czas ?



AnetaB

6 komentarzy:

  1. ja muszę się zaopatrzyć w jakieś kosmetyki pod oczy bo już chyba najwyższa pora :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj ja stosuję je od dwudziestego roku życia :)

      Usuń
  2. Bardzo fajny post :) Mam kilka kosmetyków, które pomagają mi dbać o okolice oczu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny post ja o kremie pod oczy pamiętam prawie codziennie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :)
      Ja nie potrafię się bez niego obejść i stosuje regularnie rano i wieczorem, czasami również w ciągu dnia jeśli występuje uczucie ściągnięcia .

      Usuń

Dziękuję za każdy dodany komentarz.